Πέμπτη 11 Σεπτεμβρίου 2008

Σκοράρει ακατάπαυστα ο Γκέκας

Το... πολυβόλο Φάνης Γκέκας μπαίνει στην πρώτη γραμμή της επίθεσης και εξουδετερώνει τον αντίπαλο τερματοφύλακα οδηγώντας το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στις νίκες, ενώ παράλληλα "σκαρφαλώνει" θέσεις στον πίνακα με τους παίκτες που έχουν σκοράρει φορώντας τη φανέλα με το εθνόσημο.
Ο 28χρονος Λαρισαίος επιθετικός έχει 32 συμμετοχές, έχοντας βρει δίχτυα 11 φορές, οκτώ με σουτ και άλλες τρεις με κεφαλιά. Στην πρώτη 20αδα είναι ο παίκτης με τη μικρότερη συχνότητα γκολ, δηλαδή σκοράρει κάθε 158 λεπτά, ενώ ο αμέσως επόμενος είναι ο Γιώργος Σιδέρης με 175 λεπτά.
Τίποτα από όλα αυτά δεν φαινόταν μέχρι πριν από 15 μήνες περίπου. Ο Γκέκας έκανε ντεμπούτο στο παιχνίδι με την Αλβανία στις 30/3/2005 μπαίνοντας αλλαγή στο τέλος και χρειάστηκε να περάσουν 14 παιχνίδια για να καταφέρει να ανοίξει λογαριασμό με τη φανέλα της Εθνικής μας ομάδας. Το πρώτο του τέρμα το πέτυχε πέρσι με την Ουγγαρία στις 2/6 για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Από τότε, σε 18 συμμετοχές έχει σκοράρει 11 φορές, έχοντας και ένα χατ τρικ. Μάλιστα τα πέντε γκολ τα πέτυχε τις τελευταίες 21 μέρες, όπου το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έδωσε τρία παιχνίδια μακριά από την έδρα του. Ο 28χρονος άσος της Λεβερκούζεν σκόραρε και στα τρία, δύο γκολ με τη Σλοβακία στη νίκη με 2-0 στις 20/8, ένα με του Λουξεμβούργο στις 6/9 (3-0) και δύο την Τετάρτη κόντρα στη Λετονία (2-0).
Αν συνεχίσει να βρίσκει δίχτυα με αυτό το ρυθμό που σκοράρει τους τελευταίους 15 μήνες, τότε ο διεθνής επιθετικός σύντομα θα βρίσκεται στην πρώτη πεντάδα και θα απειλεί τον Νίκο Αναστόπουλο που βρίσκεται στην κορυφή με 28 γκολ.