Κυριακή 24 Αυγούστου 2008

Ο τελικός του αιώνα...

Μετά από οκτώ χρόνια (από το 2000 στο Σίδνεϊ), οι ΗΠΑ «αναρριχήθηκαν» και πάλι στην κορυφή του βάθρου σε Ολυμπιακό τουρνουά μπάσκετ. Σε ένα σούπερ συγκλονιστικό τελικό στο Πεκίνο, το σύνολο του Μάικ Σιζέφσκι επικράτησε 118-107 της μαχητικότατης Ισπανίας και κατέκτησε το 13ο χρυσό στην ιστορία του και 16ο μετάλλιο συνολικά. Στον αντίποδα, οι παγκόσμιοι πρωταθλητές κατέκτησαν το δεύτερο ασημένιο μετάλλιο στην ιστορία τους σε Ολυμπιακούς, που είναι και τα μοναδικά.
Ουσιαστικά το παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο κρίσιμο τρίλεπτο, όταν αρχικά ο Κόμπι Μπράιαντ «εκτέλεσε» από τα 6.25 και κέρδισε και φάουλ, διαμορφώνοντας το 108-99, και εν συνεχεία από τον Ντουέιν Ουέιντ, ο οποίος από τη γραμμή του τριπόντου, δύο λεπτά πριν από τη λήξη, «έγραψε» το 111-104. Από τους νικητές, οι οποίοι είχαν μία «απάντηση» σε κάθε προσπάθεια για ισοφάριση των Ισπανών, που δεν είχαν στη σύνθεση τους τον τραυματία Χοσέ Μανουέλ Καλντερόν, πέντε παίκτες σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων, με «μπροστάρη» τον Ντουέιν Ουέιντ (27π.).
Από τους παγκόσμιους πρωταθλητές, ο Ρούντι Φερνάντεθ (22π.), ο οποίος αποβλήθηκε με πέντε φάουλ 3 λεπτά πριν τη λήξη, έπαιξε πρωταγωνιστικό ρόλο μαζί με τον Πάου Γκασόλ (21π.), στην προσπάθεια υπέρβασης της Ισπανίας στο δεύτερο ημίχρονο.
Τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχία της Ισπανίας (8/13 διπ., 2/4 τριπ., 9/10β.), σε συνδυασμό με τον έλεγχο των ριμπάουντ και την αποδοτική άμυνα ζώνης, ήταν τα στοιχεία που «εγκλώβισαν» -έστω και προσωρινά τους Αμερικανούς- στο πρώτο δεκάλεπτο, διάστημα κατά το οποίο βρέθηκαν να χάνουν ακόμη και με 5 πόντους. Με τους Μαρκ και Πάου Γκασόλ να κυριαρχούν κάτω από τα καλάθια και τον Ρίκι Ρούμπιο να αντικαθιστά επάξια τον Χοσέ Καλντερόν, οι παγκόσμιοι πρωταθλητές βρέθηκαν στο 5ο λεπτό στο +5 (19-14). Ωστόσο, οι ΗΠΑ πίεσαν και, με κορυφαίο τον Ντουέιν Ουέιντ, ο οποίος σημείωσε 13 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, σημείωσαν επιμέρους σκορ 24-12 και μπήκαν στη δεύτερη περίοδο στο +7 (38-31).
Στη δεύτερη περίοδο η άμυνα «man to man» που επέλεξε ο Σιζέφσκι απέδωσε καρπούς. Οι Ισπανοί υπέπεσαν σε 10 λάθη, ενώ στην επίθεση, όταν «ζεστάθηκε» το χέρι των Αμερικανών από τα 6,25 (8/14), οι ΗΠΑ έδειξαν ότι άρχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι, ακόμη κι αν υστερούσαν στα ριμπάουντ. Το τρίποντο του Κόμπι Μπράιαντ με το... καλημέρα και το λέι απ του στην επόμενη επίθεση έφερε τη διαφορά γρήγορα στο +12 (43-31), ενώ ο Ρούντι Φερνάντεθ από τα 6,25 πάλευε για να μη χαθεί η επαφή στο σκορ.
Ωστόσο, οι Αμερικανοί 4' πριν από τη λήξη του ημιχρόνου έδωσαν στη διαφορά τη μέγιστη τιμή της (+14, 58-44), δια χειρός Λεμπρόν Τζέιμς από τα 6,25. Φερνάντεθ και Ναβάρο, πάντως, δεν έριξαν λευκή πετσέτα και, τη στιγμή που ο Ρενέσες είχε παραταξει στον αγωνιστικό χώρο τους δίδυμους πύργους, Μαρκ και Πάου Γκασόλ, η διαφορά έπεσε 47΄΄ πριν τη λήξη στους 6 πόντους (67-61).
Με την έναρξη της τρίτης περιόδου ο Ρέγιες μείωσε σε 69-63 και οι ΗΠΑ άρχισαν να νιώθουν την πίεση των Ισπανών. Χουάν Κάρλος Ναβάρο και Παού Γκασόλ κρατούσαν «ζωντανή» την παγκόσμια πρωταθλήτρια, η οποία είχε κυριαρχήσει στα ριμπάουντ χάρη στον σέντερ των Λέικερς και, αν δεν υπήρχε η εκτελεστική δεινότητα του Ουέιντ, τότε η ανατροπή μπορεί να είχε επιτευχθεί. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με τις ΗΠΑ στο +9 (91-82) και μοιραία η αναμέτρηση θα κρινόταν στον... επίλογο του αγώνα.
Με τον Ρούντι Φερνάντεθ να εντυπωσιάζει με την απόδοση του και να σημειώνει τους 9 (2 σερί τρίποντα) από τους 22 πόντους του στην τέταρτη περίοδο, η Ισπανία μπήκε δυναμικά και πάλι στο παιχνίδι. Με τρίποντό του, οι Ιβηρες μείωσαν στους 2 πόντους (91-89, στο 32΄), αλλά οι Αμερικάνοι είχαν την «απάντηση» σε κάθε προσπάθεια ανατροπής. Οταν ο Χιμένεθ, ευστοχώντας από τα 6,25 (2.25'' πριν τη λήξη), μείωσε σε 108-104 και έδωσε ελπίδες στην ομάδα του μετά το... τετράποντο του Μπράιαντ (108-99), ο Ουέιντ «απάντησε» με το ίδιο νόμισμα (111-104).
Στο τελευταίο τρίλεπτο είχε αποβληθεί με πέντε φάουλ και ο Φερνάντεθ και, όταν ο ισπανικός πάγκος δέχθηκε και τεχνική ποινή, τα πάντα τελείωσαν... Από τη γραμμή των ελευθέρων βολών Μπράιαντ και Πολ «σφράγισαν» τη νίκη και το τελικό 118-107 ήρθε με τους Αμερικανούς να πανηγυρίσουν την επιστροφή τους στην κορυφή. Και οι Ισπανοί, πάντως, οι οποίοι αποδοκίμασαν τη διαιτησία, συγκεντρώθηκαν στο κέντρο του παρκέ και χοροπήδαγαν σαν να έχουν κατακτήσει το χρυσό.

Τα δεκάλεπτα: 31-38, 61-69, 82-91, 107-118

ΙΣΠΑΝΙΑ (Αϊτο Γκαρθία Ρενέσες): Φερνάντεθ 22 (5), Γκασόλ Π. 21, Ναβάρο 18, Χιμένεθ 12 (2), Γκασόλ Μ. 11, Ρέγες 10, Ρούμπιο 6, Γκαρμπαχόσα 3 (1), Ροντρίγκεθ 2, Μουμπρου 2, Λόπεθ.
ΗΠΑ (Μάικ Σιζέφσκι): Ουέιντ 27 (4), Μπράιαντ 20 (3), Τζέιμς 14 (2), Πολ 13, Αντονι 13 (3), Χάουαρντ 8, Μπος 8, Ουίλιαμς 7 (1), Πρινς 6, Κιντ 2, Μπούζερ, Ρεντ.