Κυριακή 17 Αυγούστου 2008

Ελαμψε στο ντεμπούτο του ο Ντέκο, 4-0 η Τσέλσι

Η νέα εποχή της Τσέλσι ξεκίνησε με εντυπωσιακή εμφάνιση και μεγάλη νίκη επί της Πόρτσμουθ με 4-0, που ενθουσίασαν το Στάμφορντ Μπριτζ.
Ο Φελίπε Σκολάρι ξεκίνησε στην ενδεκάδα τον Μποσίνγκουα και τον Ντέκο, με τον τελευταίο να εντυπωσιάζει.
Μόλις στο 12' ο Μπάλακ έκανε κάθετη μπαλιά στον Τζο Κόουλ, και ο τελευταίος πλάσαρε τον Τζέιμς για να ανοίξει το σκορ. Στο 26' ο Μποσίνγκουα σέντραρε, ο Ντέκο γύρισε τη μπάλα και μέσα από τη μικρή περιοχή ο Ανελκά με κεφαλιά πέτυχε το 2-0.
Στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Λάμπαρντ με πέναλτι, που παραχώρησε ο Ντιστέν βρίσκοντας τη μπάλα με το χέρι, πέτυχε και τρίτο γκολ.
Η Τσέλσι δεν φόρτσαρε στο δεύτερο ημίχρονο, πάντως είχε ευκαιρίες. Στο 89' ο Ντέκο με δυνατό σουτ έκλεισε το σκορ.
Η Πόρτσμουθ δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό της αντιπάλου της. Μπροστά ο Κράουτς με τον Ντεφόε προσπαθούσαν να συνεργαστούν, αλλά δεν βοηθήθηκαν από το κέντρο της ομάδας τους.